A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Дубовицький ліцей
Кролевецької міської ради

Чому дитина гризе ручки?

Дата: 16.01.2020 18:31
Кількість переглядів: 2830

Чому діти гризуть олівці?

 У кожному віці у дитини свої шкідливі звички. Одні діти гризуть нігті, інші смокчуть пальці. Надзвичайно поширеною звичкою, у дітей молодшого шкільного віку, є гризінням олівців, ручок та інших канцелярських приладдя.

Недосвідчені батьки часто починають лаяти дітей, заставши їх за цим заняттям. Їх можна зрозуміти – олівець або ручка це розсадник мікробів і інших небажаних мікроорганізмів. Крім того шматочки дерева, грифеля або пластику можуть негативно позначитися на самопочутті дитини.

Давайте розберемося, в чому ж причини цієї звички? Для початку, слід спостерігати за дитиною та встановити, де і коли він гризе олівець або ручку. Тільки в школі, або і в школі і вдома. Для багатьох дітей школа – джерело стресу. Особливо це стосується малюків, які носили дитячий конверт на виписку, дитячий садок, замкнутих, що не знають, як вести себе в колективі. Тому вона знімають нервову напругу таким нехитрим чином – гризуть олівець.

Якщо школяр гризе олівці і вдома, швидше за все, потрібно переглянути його навантаження. Можливо, він не встигає виконати домашнє завдання чи некомфортно почувається за своїм робочим столом. Батькам, у такому разі необхідно допомогти дитині з домашньою роботою. Можна спробувати доступно й цікаво розповісти пройдений матеріал, подати його в ігровій формі. Допоможіть малюкові з уроками, і він відчує себе впевненіше і забуде про олівець.

Не потрібно кричати і карати дитину гризе олівці або ручки. Це тільки погіршить ситуацію. Дитина стане робити це потай, що тільки погіршить його психологічний стан. Необхідно, щоб у будинку була створена атмосфера довіри, затишку і безпеки. Усуньте джерела стресу, і дитина стане менше гризти олівці.

Батьки придумують різні хитрощі, щоб дитина перестала гризти шкільне приладдя. Доходить до того, що змазують кінчики олівців неприємними на смак маслами, кремами і т. д. Досить просто купити школяреві ручки з красивими наконечниками, а дерев’яний олівець змінити на металевий.

Дитина гризе олівці

Дочка, коли робить уроки, просто з’їдає олівці. Вона замислюється і починає гризти кінчик олівця. Вчителька говорить, що на всіх уроках відбувається те саме. Якщо їй робиш зауваження, то вистачає ненадовго. Нігті дочка ніколи не гризла, вчительку дуже любить. Я ходила навіть на урок, щоб подивитися, як вона там поводиться. Дочка з цікавістю бере участь в уроці, тільки починає нервуватися, коли її викликають до дошки: смикає спідницю і волосся, не відразу починає говорити. Олівці гризе, я це сама побачила. Що з цим робити?

Ця проблема трапляється досить часто, особливо зі школярами-по-чатківцями. Чого тільки не вигадують винахідливі батьки: замінюють дерев’яні олівці металевими із висувним грифелем, купують ручки з наконечниками у вигляді веселих звіряток, і навіть із перами.

Ті дорослі, яких ця дитяча звичка дуже дратує, намагаються забороняти дитині гризти олівці, карають, намащують кінчики олівців чимось гірким. Але все безрезультатно! Дитина вперто гризе все, що потрапляє їй у руки. Мені запам’ятався випадок, коли дитина після заборони батьків гризти олівці почала гризти металевий пенал.

Причина шкідливої звички — надлишок тривоги і напруження, від яких дитина намагається позбавитися таким ось незвичайним способом. Можливо, у цей момент дитина переживає невпевненість у своїх силах, страх. Постежте, може, темп уроку для вашої дитини дуже швидкий, а може, вона ще не може відповідати біля дошки.

Звичка гризти олівці або ручки може виявлятися у дитини тільки в школі або тільки вдома, а може виникати і там, і там. Важливо створити вдома для дитини такі умови, щоб вона могла розслабитися, зняти тривогу і напруження. Дуже допомагають у таких випадках заняття спортом, наприклад, плаванням чи гімнастикою.

Ви помітили, що проблема виникла одночасно з тим, коли дитина пішла до першого класу. Це означає, що саме школа стала джерелом стресу для вашої дочки. Тому не кричіть на дитину, не ускладнюйте і так тривожний стан. Виявіть терпіння і розуміння. Якщо дитина виконує домашнє завдання вдома, стежте, щоб олівець або ручка не були постійно в руках у дитини: поки вона обмірковує спосіб розв’язання задачі або вчить вірш, непомітно візьміть олівець і покладіть поряд.

У своєму плані матуся Микити дотримала 10 порад, про які варто дізнатися всім батькам.

     1. Проведіть із дитиною щиру бесіду про час. Поясніть, що час невпинно спливає, пофілософствуйте на цю тему. Наведіть приклади з вашого шкільного життя, коли ви також чогось не встигали. Донесіть до сина чи доньки те, що людина дуже багато часу втрачає даремно.

     2. Розкажіть дитині про складання певного плану. Багато бізнесменів розуміють те, що написано, і виконують його значно швидше, ніж те, що сказано словами. Тому мати блокнот і записувати усі свої плани — це добра звичка, властива високоефективним людям. Потрібно навчитися складати плани на кожен день, тиждень, рік і більше. Таким чином легко навчишся ставити собі мету та досягати її.

     3. Покажіть дитині приклад своєї родини. Дуже добре, якщо ви маєте звичку в сім’ї використовувати записники або нагадування у формі аркушів, що наклеюєте на комп’ютері, холодильнику чи в електронному вигляді. Разом відвідайте спеціальні курси з тайм-менеджменту — це ніколи не буде зайвим. Тоді дитині буде легше організовувати свій час.

     4. Навчіть дитину розрізняти першочергові й другорядні справи. Важливо навчити малюка, що слід робити спочатку, а що згодом. Навчіть дитину не поспішати та розуміти цінність кожної запланованої справи, а також враховувати незапланований збіг обставин.

     5. Навчіть дитину призначати конкретний відрізок часу для певної справи. Син (донька) має навчитися правильно розподіляти свої сили, що знадобляться на виконання завдання чи справи. Слід устигати робити це за певні години (наприклад, на домашнє завдання достатньо 1 год 30 хв). Якщо не вистачило, перегляньте цей пункт, або попрацюйте над поліпшенням результату. (Можливо, варто додатково позайматися з якогось предмета.)

     6. Навчіть дитину завжди знаходити час на відпочинок й удосконалення знань та здібностей. Нехай це буде заплановані години, у які підліток вивчає нову мову, або читає книгу. Окрім тривалого відпочинку, потрібні також перерви на 10–15 хв, коли дитина ні про що не думає, а просто дає відпочити мозку.

     7. Навчіть дитину аналізувати складання та виконання плану. Аналіз  дій з організації свого часу — це дуже корисна та ефективна справа. Можна помітити свої слабкі місця, змінити щось, викреслити, додати. Таким чином можна поліпшити процес виконання свого плану.

Якщо дитина навчиться організовувати свій час, вона навчиться цінувати кожну мить у своєму житті та ніколи не витрачатиме хвилини даремно.


Спіткнулися об кинуту іграшку, наступили на недоїдену цукерку, а свої сережки знайшли, скажімо, у вазоні з квітами? Нічого страшного, просто у вас росте чудова дитина! Ви часто чуєте від своїх подруг, які у них хороші і виховані діти, як вони самостійно готують собі їжу поки мама на роботі, як роблять прибирання до її приходу? Впевнена, що так, і, природно, хочете щоб ваше чадо було трохи спокійніше й більш організованим? Тоді скористайтеся нашими порадами.

Почніть з себе
Ні для кого не секрет, що дитина бере приклад зі своїх батьків, тому не варто очікувати порядку від дитини, якщо самі не в змозі його підтримувати. Для того, щоб зрозуміти що таке порядок, дитина повинна спостерігати його кожен день. А для того, щоб ця умова була можливо, варто підтримувати порядок: регулярно складати речі по своїх місцях, витирати пил, мити підлогу, мити посуд після прийому їжі, мити і чистити взуття й т.д. І бажано, щоб цим систематично займалися всі члени сім’ї до рівній мірі. У такому випадку, діти легше засвоюють подібні правила і з часом починають сприймати сімейні обов’язки як належне.

Працюйте спільно
Привчання дитини до порядку має відбуватися з самого раннього дитинства до процесі спільної діяльності дорослих і малюка. Діти просто так самі нічого навчитися не можуть. А від постійного повторення фраз типу: «Ти повинен прибиратися», «Ти повинен допомагати мамі», «Потрібно складати іграшки по місцях», «Ти повинна бути господинею» і тому подібних дитина тільки виробить неприязнь до прибирання й до порядку в цілому. Більш того, діти можуть смітити на зло. А у більш совісних дітей через неможливість підтримувати порядок може розвинутися комплекс провини, що призведе до серйозних психологічних проблем. Тому, якщо хочете, щоб ваше чадо прибирало за собою іграшки і допомагало вам по дому, то займайтеся прибиранням разом. Якщо ви будете займатися цим із задоволенням, а не нарікати на те, як це складно, ваш малюк і сам захоче взяти участь до процесі прибирання. Спочатку необхідно допомагати дитині справлятися з дорученою йому роботою, а потім, коли малюк зрозуміє, що сам може виконати ваше завдання, у нього з’явиться азарт і завзяття допомагати по дому.

Коли почати привчати дитину до порядку?
Всіх батьків хвилює питання, коли починати привчати дитину до чистоти? Найкраще це робити у віці 7-9 місяців, коли малюк тільки починає освоювати світ предметів. Це можна зробити за допомогою розвиваючих ігор. Наприклад, можна показати дитині як весело складати і кидати речі до коробку. Для цього вам знадобляться невеликі іграшки, які добре знайомі дитині й коробка. Спочатку киньте кілька іграшок самі, потім дайте це зробити дитині. У півторарічному віці можна дозволити дитині щось викинути до сміттєве відро, що вважалося до цього моменту недоторканним, це безсумнівно приведе його у захват. Правда, потрібно пам’ятати, що після цього ваш малюк захоче викинути що-небудь ще, тому краще тримати всі цінні речі до недоступному для нього місці. У віці двох років діти вже можуть самостійно розкладати речі по своїх місцях, тому не бійтеся доручати своїй дитині таку складну місію. У три роки малюк вже може впоратися з поливанням квітів і протиранням пилу. Головне простежити, щоб лійка для поливання квітів не була занадто важкою. А якщо малюк раптом проллє воду на підлогу, потрібно разом з ним її витерти. Якщо раніше ваш малюк з цікавістю спостерігав за дорослими, то тепер приходить черга подивитися, як прибирає він. Поспостерігавши за дитиною, ви помітите, що він стає більш активним і самостійним, наполегливим. А кращим способом привернути крихітку до процесу прибирання — це зробити його цікавим.

Як зробити процес прибирання цікавим?
Не секрет, що найкраще діти вбирають інформацію граючи. Знаменита книга Франсуа Рабле «Гаргантюа і Пантагрюель» добре описує ситуацію навчання за допомогою гри. Саме до процесі гри учні засвоюють найбільший обсяг інформації, набувають необхідні навички. Тому варто спробувати перетворити прибирання до цікаву пригоду. Наприклад, можна влаштувати гру «допоможи іграшкам повернутися додому». Дитина обов’язково захоче допомогти улюбленому Ведмедику повернутися до своєї обителі, віднісши його назад до коробку.

Помилки, які допускають батьки:
1) Охайність всіх членів сім’ї не означає, що і ваш малюк буде таким же, він не вбирає любов до порядку з молоком матері, дитину цьому потрібно вчити.
2) Прибирання — це не природний обов’язок всіх членів сім’ї, дитину потрібно заохочувати за виконану роботу, інакше їй швидко набридне допомагати по дому.
3) Не можна примушувати дітей прибиратися. Це ні до чого доброго не приведе, краще зацікавити дитину.
4) Покарання за небажання малюка прибирати свої іграшки — не кращий варіант. У цьому випадку краще вчинити хитро, наприклад, відмовитися вмикати улюблені мультики.
5) Спроби навчити дитину всім справам одночасно не увінчаються успіхом. Дитина вчиться поетапно, поступово опановуючи нові навички.

Пам’ятайте, що найбільшу роль до привчанні дитину до порядку грають любов і розуміння. Враховуйте те, що це все ж маленька людина, їй складно вчитися новому, важко виконувати прості на ваш погляд доручення. Якщо дитина починає втрачати інтерес — не змушуйте, їй ще складно концентрувати свою увагу на чомусь так довго. Власне, ваша дитина — це найкращий орієнтир для вас: якщо ви бачите, що їй цікаво — продовжите гру, якщо ні, то акуратно переведіть її увагу на що-небудь інше. Такий підхід діє найкраще.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень