Всесвітній день азбуки Брайля – 4 січня
Всесвітній день азбуки Брайля – 4 січня
Азбука Брайля – це тактильний шрифт, який за допомогою 6 точок дозволяє передати всі букви, цифри та навіть музичні, математичні та наукові символи для сліпих або слабозорих людей. Вона названа на честь творця Луї Брайля, який використав комбінації опуклих точок для написання букв та розділових знаків. У дитинстві після аварії він осліп, швидко освоїв свій новий спосіб життя та у віці 15 років створив вже відому нам систему – шрифт Брайля. Через декілька років задля легкості прочитання шрифт Брайля був змінений і тепер він використовується у всьому світі.
цікавих фактів про АЗБУКУ БРАЙЛЯ:
Брайль був заснований на військовому шифрі («нічний лист»). Ця система, розроблена 1819 р. Шарлем Барб'є та французькою армією, дозволяла солдатам спілкуватися вночі, не розмовляючи і не використовуючи свічки. 15-річний французький школяр Луї Брайль дізнався про цей код і розробив зручнішу, спрощену версію алфавіту Брайля, який використовується сьогодні.
Є астероїд, на ім'я Брайль. У 1999 р. зонд NASA's Deep Space 1 пролетів повз астероїд, прямуючи сфотографувати комету Бореллі. NASA назвало астероїд «9969 Braille» на честь Луї Брайля.
Брайль має 63 можливі комбінації опуклих точок, що використовуються для позначення букв алфавіту, цифр, розділових знаків та скорочень.
Брайль – це не мова, оскільки не має усної форми. Це тактильний алфавіт, який можна використовувати для письма практично будь-якою мовою. Існують версії шрифту Брайля для китайської, іспанської, арабської, івриту та багатьох інших мов.
Те, що людина сліпа, не означає, що їй не потрібно вивчати математику. Існує спеціальна версія шрифту Брайля – Код Немета Брайля для математиків. Він був винайдений доктором Авраамом Неметом.
Існує 2 версії шрифту Брайля: скорочений та нескорочений. Нескорочений шрифт Брайля – це основна форма шрифту Брайля. Його використовують діти або дорослі, які вперше вчаться читати та писати шрифтом Брайля. Скорочений шрифт Брайля – це складніша форма, яку зазвичай вивчають після вивчення нескороченого шрифту Брайля. Це система "гарячих клавіш", в якій одна літера може представляти кілька літер або навіть ціле слово.
Зряча людина може читати близько 300 слів/хв. При ефективному методі читання Брайля використовуються 2 руки для переміщення по сторінці. Вказівний палець лівої та правої руки застосовують для читання за схемою «ножиці». Таким чином, читач Брайля може скоротити час, необхідний для читання уривка тексту.
Шрифт Брайля доступний у цифровій формі.
Є декілька дитячих іграшок зі шрифтом Брайля. Впродовж останніх років виробники іграшок досягли великих успіхів, забезпечивши кожній дитині можливість грати в найпопулярніші класичні сімейні ігри, зокрема «UNO», «Монополія для людей з вадами зору» та «LEGO» зі шрифтом Брайля.