Поради батькам "Щоб вберегти дітей від небезпечних ситуацій"
Національна поліція України розробила рекомендації для проведення інформаційно-просвітницьких заходів щодо недопущення вербування дітей та залучення їх до диверсійної діяльності (далі – рекомендації). Вони містять поради для педагогів, батьків, учнів.
Щоб вберегти дітей від небезпечних ситуацій, у рекомендаціях радять батькам:
- звернути увагу, в яких месенджерах та соціальних мережах проводить час дитина, пояснити дітям про загрози, які можуть існувати в інтернеті, та як уникати підозрілих контактів;
- контролювати коло спілкування дитини, зокрема в інтернеті, чи немає серед них тих, хто полюбляє заробити «легкі гроші», а якщо у дитини є такі «друзі» – пояснити їм, які можуть бути наслідки такого спілкування;
- роз’яснити дітям, що протиправний заробіток завжди несе за собою покарання, іноді навіть і позбавлення волі.
Основні поради з рекомендацій батькам та педагогічним працівникам:
- Налагодити довірливі стосунки, спілкуватися з дітьми, цікавитися, як вони проводять свій вільний час, у яких соціальних мережах зареєстровані (щоб мати можливість коректно пояснити можливі небезпеки, які несе та чи інша мережа чи месенджер щодо можливого ризику вербування, розповісти дітям, у чому може проявлятися вербування та як правильно на нього реагувати (протистояти тиску, маніпуляції, повідомити батькам та звернутися до поліції).
- Проводити просвітницьку роботи з дітьми щодо медіаграмотності та медіагігієни, зокрема пояснювати дітям, як відрізнити фейкову інформацію від достовірної, яка інформація є секретною і які наслідки її розголошення матиме як для країни, так і для дитини та її рідних.
- Підтримувати відкриту комунікацію з дитиною – це допомагає вчасно виявити будь-які підозрілі або небезпечні ситуації.
- Сприяти формуванню критичного мислення, розвивати навички прийняття відповідальних рішень, аналізу конкретних ситуацій.
- Підвищувати правову свідомість та відповідальність, виховувати у дітей патріотизм, формувати ціннісні орієнтири та утверджувати національно-патріотичну свідомість, повагу до Конституції України та держави, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії.
Також педагоги, щоб допомогти учнівству сформувати активну громадянську позицію, навчити розрізняти факти й фейки та не піддаватися маніпуляціям і ворожій пропаганді, можуть використовувати у своїй роботі посібник «Як говорити про війну росії проти України». Його для вчителів рік тому презентувало Міністерство освіти і науки України. У ньому міститься комбінація матеріалів для молодшої, середньої та старшої школи. Вчителі мають змогу вибрати для обговорень ті теми, які відповідають віковим особливостям учнів і учениць, їхньому психоемоційному стану.
Також батьки та вчителі можуть надати дітям поради для уникнення вербування з боку російських спецслужб:
- бути обережними в Інтернеті та соціальних мережах;
- уникати контактів із підозрілими людьми, бути обачними із пропозиціями, які пропонуються незнайомцями;
- звертати увагу на ознаки обману: пропозиції швидкого збагачення, прохання виконати прості завдання з подальшими вимогами, повідомляти про це дорослим.
У разі надходження пропозицій щодо залучення дитини до диверсійної діяльності варто негайно надати інформацію поліції:
- за телефонним номером екстреної служби «102»
- або заповнити форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції: https://ticket.cyberpolice.gov.ua