A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Дубовицький ліцей
Кролевецької міської ради

Як підлітку знайти нових друзів

Дата: 26.01.2020 10:37
Кількість переглядів: 6662

Як підлітку знайти нових друзів: рекомендації психолога

 

 В підлітковому віці починається активний пошук друзів. Не для того, щоб з ними гратися, як у дитинстві, а для того, щоб встановити з ними зв’язки, засновані на глибокій емоційній прив’язаності та спільності інтересів. Тому саме в цей період зав’язується дружба, яка має всі шанси утримуватися протягом цілого життя людини.

 

Щоб розуміти, що треба робити, аби знайти нових друзів, треба знати основні етапи становлення дружби:

 

Активний пошук нового друга.

Підтримка спілкування із новим другом.

Встановлення глибшого емоційного зв’язку завдяки своїй відкритості та щирості для того, щоб дружба «укорінилася».

Давайте поговоримо детально про кожний з них.

 

Як знайти нових друзів, та зробити так, щоб з тобою хотіли дружити| Поради психолога підліткам

Що потрібно, щоб з тобою хотіли дружити

Незважаючи на те, що дружба являється надзвичайною цінністю, від неї очікується зовсім небагато складових, а саме: взаємодопомога, вірність, емпатія. Друг — це другий Я.

 

Тож, якщо людина хоче знайти нового друга, їй потрібно навчитися самій бути хорошим другом. І от що для цього потрібно:

 

Взаємодопомога.

 

Пропонуйте людям свою допомогу та, звичайно ж, надавайте її, якщо про це просять.

 

Якщо людина комусь допомагає, це зближує її з іншими, сприяє активному спілкуванню, обміну досвідом, породжує позитивне ставлення людей одне до одного, довіру. Та варто пам’ятати, що, просячи про допомогу, людина, яка прикидається другом, може просто маніпулювати вами.

 

Вірність.

 

Звичайно, мова тут не йде про те, що люди дружать тільки вдвох і не заводять собі друзів «на стороні».

 

В дружніх стосунках вірність розглядається як: готовність завжди прийти на допомогу; позитивне ставлення одне до одного; підтримка у будь-якій ситуації, як у словах, так і в діях; нерозголошення таємниць друга.

 

Проте, таємниці бувають різні. Якщо друг розказав вам про свої протизаконні дії або намір їх вчинити, мовчати про це не варто. Так само, як і про те, що друг має намір нашкодити собі.

 

В першу чергу варто спробувати відмовити друга від цього. Повідомити про це дорослих (його батьків, своїх батьків, якщо вони можуть допомогти, вчителя або шкільного психолога, якщо друг ходе з вами в одну школу, іншу авторитетну людину). В такому випадку ви поводите себе не як зрадник, а як справжній друг, який турбується і бажає добра.

 

Емпатія.

 

Це здатність людини співчувати та співпереживати. Люди шукають собі такого друга, який розумів би їх почуття, думки, ідеї, співпереживав їх, забезпечив би емоційну підтримку в подоланні різних проблем, щиро радів успіхам.

 

Якщо людина розказала вам про свою проблему, необхідно уважно її вислухати, потім запитати: «Як ти себе почуваєш через це? Як ти це переживаєш? Що ти думаєш робити з цим?».

 

Варто розглянути з людиною можливі варіанти вирішення проблеми, порадити звернутися за допомогою до батьків, вчителя, шкільного психолога чи іншої авторитетної людини.

 

Поділитися із людиною своєю думкою з приводу її проблеми. Навіть, якщо вам не вдасться у процесі розмови знайти вихід із проблемної ситуації, другові все одно стане легше, він відчує вашу підтримку.

 

Якщо ви дізналися, що в житті друга сталася якась хороша подія, порадійте разом з ним: «Ух, ти, як тобі це вдалося?!», «Молодець! Я вітаю тебе з цим!», «Нарешті в тебе все вийшло! Я радію за тебе».

 

Нажаль, коли ми чуємо про чиїсь успіхи, то можемо відчувати заздрість. Щоб зменшити її негативний вплив, потрібно сказати собі: «Я щиро радію успіхам мого друга. Я теж хочу мати те, що має він. Що мені потрібно для цього зробити? Як мені досягти того самого, а, може, й більшого?».

Усі люди різні. Хтось шукає собі друзів спокійних, хтось — активних, жвавих. Комусь до вподоби балакучі, а комусь подавай мовчазних, щоб уміли слухати і т. д. Але є одна риса характеру, яка приваблює всіх людей, як магніт. Це — життєрадісність.

 

 

 

Якщо людина життєрадісна, її сприймають як веселу, оптимістичну, успішну, від якої можна зарядитися цією енергією і самому стати більш життєрадісним. І, навпаки, якщо людина скиглить, вічно жаліється на свої проблеми, як реальні, так і вигадані, ніхто не хотітиме з нею дружить, оскільки вона навіює песимізм і печаль.

 

Тож, якщо ви хочете знайти собі нових друзів чи підтримувати дружні стосунки з тими, які вже є, для цього потрібно зовсім небагато:

 

Будьте готові завжди приходити друзям на допомогу.

Будьте вірним другом.

Будьте другом, який здатен співчувати та співпереживати.

Будьте життєрадісним.

Як знайти нових друзів, та зробити так, щоб з тобою хотіли дружити| Поради психолога підліткам

Де підлітку шукати нових друзів

Проблема номер один - де знайти нових друзів. Подивіться декілька варіантів та практичних рекомендацій, де можна знайти нових друзів, та які перші кроки можна зробити для знайомства.

 

 

У класі чи школі.

 

Шкільний клас — це формальна група, в яку діти входять незалежно від своїх симпатій чи антипатій по відношенню одне до одного. Але в середині класу діти об’єднуються у групки за симпатіями.

 

З першого класу діти дружать на основі спільних інтересів і захоплень, щоб можна було гратися. Вони звикають дружити одне з одним і далі можуть навіть не звертати увагу на тих однокласників, з якими не подружилися із самого початку. Тож, якщо ви хочете знайти собі нових друзів, варто звернути більш пильну увагу на своїх однокласників.

 

Можливо, з роками в когось із них з’явилися такі ж інтереси, як у вас, а ви про це навіть не знаєте, бо не спілкуєтеся. А, можливо, хтось із них виявиться наділений такими особливостями, про які ми говорили вище, що кожен був би радий мати такого друга.

 

Як завести нового друга серед однокласників. Щоб завести собі нового друга в класі, можна підійти до нього з книжкою і сказати: «Ти добре знаєш хімію/математику/біологію. Я не розумію цього завдання. Ти можеш мені пояснити?». Після відповіді можна сказати: «В мене зовсім немає часу на цю хімію/математику/біологію, я після школи ходжу на плавання/англійську/танці. А ти чим займаєшся після школи?».

 

 

 

Також можна запропонувати однокласнику повчити разом уроки, зробити разом якийсь проект, зробити вигляд, що обираєте собі нове хобі й запитуєте у всіх однокласників, чим вони цікавляться, і на основі відповіді зав’язати спілкування із бажаною людиною. Можна підійти до однокласника напряму: «Ми з тобою вже… років навчаємося разом, а я про тебе майже нічого не знаю. Розкажи щось про себе. Чим ти захоплюєшся?».

 

 

У літньому таборі.

 

Життєдіяльність дітей у літньому таборі організована таким чином, що вони можуть не тільки оздоровитися і отримати нові знання, уміння, навички, але й знайти друзів. Діти грають, виконують спільні завдання, живуть кілька тижнів разом. Все це сприяє тісному спілкуванню. Головне — підтримувати контакт надалі. Це успішно дозволяють робити соціальні мережі.

 

 

 

У соціальних мережах.

 

Існує безліч груп, які об’єднують людей за інтересами. Серед цього товариства теж можна знайти собі нових друзів. І ви будете напевно знати, що у вас з ними є чимало спільного, раз ви входите в одну групу.

 

Якщо вам стала симпатичною якась людина із групи, можна почати із того, що відмітити чи прокоментувати її фотографії, поставити їй якесь доречне запитання. Наприклад: «Привіт! Ми з тобою входимо в одну групу „…“. Нечасто зустрінеш людей, які теж цікавляться цим гуртом. Ти був (була) на їх концерті?».

 

 

 

Ніколи не потрібно соромитися знайомитися із новою людиною. Сором’язливість взагалі не приносить ніякої користі в сучасному світі, а тому варто діяти сміливіше. Може, ця людина теж шукає нових друзів і буде надзвичайно рада спілкуванню. Як знати, якщо не спробувати.

 

 

 

У друзів.

 

Є така приказка: «Друг мого друга — мій друг». Якщо серед ваших друзів є людина, яка вам симпатична, можна познайомитися з нею, попросивши про це свого друга чи самостійно (через ті ж таки соціальні мережі). Наприклад, написати людині: «Привіт! Як справи? У нас є спільний друг. Чому ми раніше ніколи не перетиналися? Треба якось погуляти разом».

 

 

 

У молодіжних організаціях, гуртках

 

В Україні існує кілька молодіжних організацій, зокрема: «Пласт», «Джура», «Молодь за милосердя», «Січ», «Спілка української молоді», «Спілка піонерських організацій України» та ін.

 

 

 

Можна поцікавитися у вчителів, які дитячі організації та гуртки діють у вашому місті чи районі, та приєднатися до них. Серед учасників можна не лише знайти друзів, однодумців, але й приймати участь у соціально корисній діяльності, розвиватися, дізнаватися багато нового, відчувати себе більш дорослим і корисним людям.

 

 

 

На своїй вулиці.

 

Пошук друзів на своїй же вулиці подібний до пошуку їх у класі. Якщо з якихось причин ви не дружили в кимось із вашої вулиці чи двору, то, можливо, варто почати. Звернути на цю людину більше уваги, завести з нею розмову, краще її вивчити.

 

Ми часто не помічаємо поряд із собою людей, які можуть виявитися для нас цінними та близькими, якщо ми тільки почнемо з ними дружити.

 

Щоб завести знайомство, варто почати з нейтральної теми. Наприклад, піти поруч з людиною так, наче вам потрібно у ту ж сторону, подивитися на неї, посміхнувшись, і сказати: «Ну, і жарко сьогодні! У такі дні треба з річки не виходити. Ти не знаєш, пляжний сезон на нашій річці вже відкрився? До речі, мене звати… А тебе? Ми з тобою живемо в одному домі/на одній вулиці».

 

Навіть, якщо людина не зможе підтримати з вами розмову (виявиться некомунікабельною, не матиме настрою, поспішатиме тощо), знайомство все одно зав’язалося. Надалі ви зможете з нею вітатися, розмовляти. Наприклад, казати: «Привіт! Як справи? Звідки йдеш?» та ін.

 

 

 

Також, якщо ви граєте з друзями в своєму дворі, можна, побачивши підлітка, з яким хочете подружитися, запросити його пограти з вами, сказавши, що вам не вистачає гравця.

 

Друг — це людина, яка може прийти в наше життя будь-коли, навіть, якщо ми його навмисно не шукаємо. Він просто з’являється. Це може трапитися на відпочинку, на святкуванні котрогось Дня народження, у бібліотеці, в черзі в їдальні, в поїзді, в лікарні. Де завгодно!

 

Головне — не соромитися і проявляти активність у спілкуванні, шукати якомога більше спільних інтересів і тем для підтримання розмови, проявляти щирість і відкритість у спілкуванні.

 

Як знайти нових друзів, та зробити так, щоб з тобою хотіли дружити| Поради психолога підліткам

 

Як заводити нових друзів

Пам’ятайте про те, що дружба «з першого погляду» буває рідко. В більшості випадків над дружбою потрібно працювати, щоб знайти собі нових друзів і не втратити їх.

 

Тож, що треба робити, щоб знайти нового друга:

 

По-перше, подивіться навколо себе й виберіть людину, з якою вам хотілося б поспілкуватися і, можливо, подружитися. Далі почніть з нею спілкуватися. Це можна робити безпосередньо, зав’язавши невимушену розмову, або через соціальні мережі в Інтернеті. Проявляйте активність, не чекайте, що новий друг прийде до вас сам.

 

Але не будьте також і нав’язливим. Якщо після кількох спроб встановити нове знайомство, людина не відповість вам взаємністю, мляво вступатиме в контакт, можливо, ви з якихось причин їй не сподобалися і вона не бажає підтримувати з вами стосунки.

 

Пам’ятайте, що всі хочуть дружити з людьми цікавими, в яких можна чогось навчитися, перейняти досвід. Тож пробуйте розвивати себе в різних видах діяльності, постійно вчіться чомусь новому, подорожуйте по можливості, бувайте в різних місцях.

 

Навчіться розповідати про це цікаві історії. Не вигадувати, а саме цікаво розповідати про те, що ви там бачили, що з вами там траплялося. Для цього не обов’язково їхати в іншу країну чи місто. Багато цікавих місць можна знайти поблизу.

 

Наприклад, замість того, щоб сидіти за комп’ютером, організуйте з друзями вилазку в ліс, до річки, в парк, у якому ви ще не були, в кафе, яке недавно відкрилося. Запросіть із собою людину, з якою вам хотілося б подружитися. Або домовтеся із друзями, щоб кожен привів у компанію нову людину. Нехай це буде, як гра. Експериментуйте!

 

Якщо дружні стосунки зав’язалися, підтримуйте їх. Частіше спілкуйтеся, шукайте якомога більше спільних інтересів, старайтеся частіше проводити час разом.

 

Є ще одна річ, яка зближує нових друзів. Поділіться із людиною своїм сокровенним. Відкрийтеся, це сприяє встановленню глибшого емоційного контакту, робить чужих людей ближчими одне до одного.

 

Звичайно, мова йде не про те, щоб показувати людині свої оголені фото чи розказувати, де у вас в домі гроші лежать. Мова може стосуватися, наприклад, конфлікту із батьками. Поділіться своїми думками та переживаннями з новим другом. Можливо, в нього була подібна ситуація і він відкриється вам у відповідь, щось порадить тощо.

 

Звичайно, не слід відкривати душу людині з першого ж знайомства. Якщо ви настільки відкриті, що здатні на це, то новий знайомий може бути не готовий до відвертостей.

 

При першому знайомстві прийнято говорити на нейтральні теми, які стосуються інтересів, хобі, навчання, спільних друзів і знайомих, молодіжної моди, планів на літо тощо.

 

Щоб сподобатися новому другові, варто бути веселим, відкритим, поводити себе природно, бути собою, вміти підтримувати розмову, а також слухати (уважно, не перебиваючи), цікавитися особою нового друга, ставити йому запитання про нього ж.

 

Люди люблять говорити про себе більше, ніж слухати про когось, тож дайте другові таку можливість. Якомога частіше називайте людей на ім’я, їм це дуже подобається.

 

Розповідаючи про себе, намагайтеся надавати якусь цікаву інформацію: в яких цікавих місцях ви бували, які незвичні та цікаві історії з вами траплялися, що ви вмієте робити такого, чого не вміє більшість людей, про що ви мрієте тощо.

Як знайти нових друзів, та зробити так, щоб з тобою хотіли дружити| Поради психолога підліткам

Як розпізнати, що новий друг вас використовує

На жаль, трапляється так, що під маскою друга приховується маніпулятор. Маніпуляція — це вид психологічного впливу, який використовується для нав’язування людині цілей, бажань, цінностей, поглядів маніпулятора, щоб вона робила те, що йому потрібно.

 

Існує багато способів маніпуляції. Тому варто знати декілька основних ознак, які допоможуть розпізнати маніпуляцію:

 

 

 

Брехня.

 

Людина бреше для того, щоб ввести в оману з метою отримання вигоди. Нажаль, ми не завжди можемо розпізнати брехню, особливо, якщо самі не схильні обманювати. Потрібно стежити за логічністю слів людини; відповідністю того, що вона казала колись, тому, що каже тепер; за відповідністю того, що людина каже, тому, що робить насправді.

 

Наближення-віддалення.

 

Людина начебто зближується з вами, демонструє позитивне ставлення, а через деякий час спілкується холодно та відсторонено. Й так чергує позитивне та негативне ставлення. У вас же спостерігається тривожність, нерозуміння ситуації, намагання з’ясувати, що відбувається. З часом розвивається емоційна залежність від маніпулятора й ви готові робити все заради його позитивного ставлення до вас.

 

Потрібно відверто запитати людину, що відбувається у ваших стосунках, чому вона себе так поводить. Якщо адекватного пояснення не буде, варто припинити ці стосунки, щоб не затягувати себе в емоційну залежність від маніпулятора.

 

Провина.

 

Новий друг вказує вам на те, що ви недостатньо уважні до неї, занадто егоїстичні, відмовляєтеся їй допомагати, вислуховувати її скигління і т. ін. Метою є викликання почуття провини та готовність загладити свою вину.

 

Потрібно поставити людині запитання: в чому саме ви неуважні, в чому егоїстичні, коли ви відмовили їй у допомозі, навести аргументи, які доводять протилежне, якщо вони звичайно у вас є.

 

Присоромлення.

 

Людина використовує такі методи, як сарказм і образи, жорсткий вираз обличчя або погляд, неприємний тон голосу тощо, щоб породити в вас невпевненість в собі, відчути себе малозначущими і тому підкоритися.

 

Потрібно зрозуміти, що справжній друг ніколи не стане використовувати ці методи, а поважатиме вас як особистість.

 

Осуд.

 

Новий друг, знаючи про якість ваші негативні риси характеру чи поведінки, осуджує вас.

 

Пам’ятайте, що справжній друг ніколи не стане осуджувати вас, а постарається зрозуміти, розпитає, чому ви поводите себе так чи інакше, пояснить, що, на його думку, ви робите неправильно й спробує допомогти покращити ситуацію.

 

Жертва.

 

Людина зображує себе жертвою обставин або поведінки інших людей, із-за яких вона страждає і не може нічого вдіяти. Інші відчувають жалість до такої людини та готові вічно допомагати їй вирішувати її проблеми.

 

Потрібно проаналізувати разом із людиною, хто насправді винен у її проблемах. Якщо виявиться, що провина лежить на самій людині (що буває у більшості випадків), варто їй про це сказати та порадити, як вона може самостійно вийти із цієї ситуації.

 

Задобрювання.

 

Людина використовує лестощі, похвалу для того, щоб задобрити вас і, приспавши пильність, про щось просити.

 

Потрібно проаналізувати слова людини, щоб зрозуміти, чи правду вона про вас говорить, чи насправді ви такі прекрасні та неперевершені, чи навмисно перебільшує. І, не піддаючись лестощам, дочекатися моменту, коли людина почне про щось просити. В такому разі ви будете здатні холодною головою вирішувати допомагати їй чи ні.

 

Проекція провини.

 

Новий друг робить вас винними у її проблемах, щоб ви допомагали їй вирішувати їх.

 

Потрібно знайти логіку в її словах, щоб зрозуміти, чи дійсно саме ваші дії або бездіяльність привели до проблем у її житті. Якщо виявиться, що це не так, потрібно навести людині свої аргументи й факти, які говорять про те, що на вас вини немає.

Можливо, хтось із ваших друзів використовує по відношенню до вас маніпуляцію або її застосовуєте ви? Звичайно, світ не ідеальний. І ми всі час від часу маніпулюємо іншими задля досягнення своєї мети. Хоча правильно буде відверто повідомити людині, чого ви від неї хочете. Це — запорука чесності як перед людьми, так і перед собою.

 

Та, якщо хтось із ваших друзів у спілкуванні з вами користується маніпуляцією постійно, не варто мати справу з такою людиною або хоча б не варто їй довіряти та вестися на її маніпуляцію.

 

Новий друг може виявитися не лише маніпулятором, але й небезпечною людиною.

 

Як знайти нових друзів, та зробити так, щоб з тобою хотіли дружити| Поради психолога підліткам

Правила безпеки при знайомстві з новими людьми

Якщо ви познайомилися з новою людиною, про яку ніхто з ваших друзів нічого не знає або знає занадто мало, слід на початку придивитися до неї, щоб зрозуміти, чи не становить вона для вас небезпеку. Людина може виявитися схильною до злочинної поведінки, агресивною, залежною від алкоголю чи наркотиків або навіть психічно нездоровою.

 

Перш, ніж зближуватися із новою людиною, потрібно дотримуватися наступних правил безпеки:

 

Не повідомляйте людині, де ви проживаєте.

Не повідомляйте про те, що ви всією родиною їдете з дому. Аб


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень